Jak farbować włosy naturalną henną

Jak wybrać hennę dobrej marki?

Warto pamiętać, iż od tego, jakiej marki hennę wybierzemy zależy nie tylko ostateczny efekt koloryzacji, ale również zdrowie nasze i naszych włosów a także ich kondycja. W sklepach można spotkać bardzo duży wybór farb do włosów, które nazywane są ziołowymi. Wiele z nich posiada opakowania w odpowiednio dobranej kolorystyce, która ma sugerować naturalność produktu. Na etykietach często spotkać można wiele elementów graficznych czy oznaczeń sugerujących naturalność. Co więcej – wiele firm nazywa swoje produkty ziołowymi podczas gdy mniejszymi literami, z tyłu opakowania czy wręcz dopiero w składzie mamy podaną prawdziwą informację, że kosmetyk zawiera jedynie wyciąg z henny, dodatek amli, dodatek olejku pielęgnującego itd. a przecież samo dodanie do chemicznych barwników czy konserwantów ekstraktu z ziół nie sprawia, że cały produkt możemy nazwać naturalną henną do włosów.

Tak naprawdę farby określane jako ekologiczne, oznaczone nawet takimi certyfikatami nie są równoznaczne z całkowicie naturalną koloryzacją. Tylko i wyłącznie naturalna henna do włosów złożona z samych sproszkowanych ziół to preparat, który można nazwać w 100% naturalnym. Dodatek nawet jednego sztucznego barwnika powoduje, że produkt taki wymyka się już spod tej definicji.

Na różnego typu targach ekologicznych, w blogosferze czy na formach internetowych lub Instagramie można znaleźć wiele zdjęć obrazujących efekty hennowania włosów. Jednak wiele z takich relacji opisujących użycie produktu naturalnego w rzeczywistości dotyczy farb ekologicznych (co nie oznacza naturalnych) albo udających naturalne. Dlatego zawsze śledząc tego typu wpisy należy w pierwszej kolejności szukać dokładnego i pełnego składu INCI. Podobnie kupując hennę należy sprawdzić INCI i tylko wówczas, gdy będziemy pewni, że znamy każdy składnik i jest on rośliną wtedy możemy być pewno, że mamy do czynienia z naturalną henną do włosów.

Niektóre firmy monitorują uprawy roślin i proces ich przetwarzania zanim trafią do opakowania i na sklepową półkę. Naturalna henna takiej marki uprawiana jest na kontrolowanej hodowli, w czystym ekologicznie regionie. W procesie wzrostu roślin nie są używane chemiczne środki ochrony roślin ani nawozy. Zbiory odbywają się w optymalnym dla roślin okresie a zaraz po zebraniu i ususzeniu są one pakowane w próżniowe woreczki. Brak dopływu powietrza powstrzymuje proces utleniania, co sprawia, że kolor uzyskany na włosach będzie bardziej intensywny. Monitorowanie procesu produkcji naturalnej henny sprawia, że Klient może otrzymać produkt najwyższej jakości i spełniający wszelkie normy dotyczące jakości i bezpieczeństwa.

Wyboru naturalnej henny należy dokonać biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wytyczne a włosy zyskają nie tylko wymarzony kolor, ale będą także głęboko wzmocnione i zdrowe.

Jak wybrać odpowiedni kolor henny?

Przy naturalnej hennie do włosów tak naprawdę należy przestrzegać tylko jednej zasady. Jeśli włosy, które chcemy pokryć henną są rozjaśnione chemicznie lub całkowicie siwe wówczas warto wykonać próbę na paśmie włosów, by sprawdzić, czy uzyskany efekt kolorystyczny będzie nam odpowiadał. Jeżeli natomiast mamy na głowie naturalne włosy, farbowane lub nie całkowicie siwe to można bez obaw stosować każdy rodzaj henny. Gdy chcemy osiągnąć bardzo intensywny kolor gorzkiej czekolady lub czerni a siwych włosów jest już sporo wówczas poleca się zastosowanie koloryzacji dwustopniowej, czyli najpierw użycie naturalnej henny lawsonia (mahoniowa czerwień) a potem, po 1-2 dniach dopiero nałożenie właściwego koloru. W Polsce najbardziej popularne kolory naturalnej henny do włosów to wszelkie odcienie brązu. Od jasnego brązowego z rudawo-złotymi refleksami, czyli karmelowego brązu poprzez chłodny orzech laskowy aż po głęboki brąz w odcieniu gorzkiej czekolady. Te odcienie pasują większości kobiet o typowej w naszym kraju urodzie – z jasną cerą, oczami niebieskimi, zielonymi lub szarymi i naturalnymi włosami w odcieniach brązów. Henna do włosów w odcieniu hebanowej czerni to także popularny kolor, zwłaszcza, że nadaje on włosom bardzo naturalny odcień – nie czarnego hełmu – a czarnych, lśniących włosów nie wyglądających sztucznie. Są również osoby, które najkorzystniej wyglądają w odcieniach rudości i czerwieni – tu naturalna henna do włosów z samej lawsonii sprawdzi się idealnie. Dodatkowo można wzmocnić lub osłabić odcień czerwieni poprzez dodanie bezbarwnej casii albo karmelowego brązu lub orzecha laskowego. Nie należy bać się farbowania naturalną henną do włosów. Odcienie, które uzyskamy w każdym przypadku będą zależne od zawartości pigmentu w naszych włosach. Zawartość tego pigmentu determinuje z kolei zarówno odcień włosów jak i ma związek z kolorem oczu i odcieniem skóry. W związku z tym henna do włosów nie da efektu sztuczności, bo odcień zależy od pigmentu we włosie toteż ta sama naturalna henna użyta na różne włosy może dać całkiem różne efekty koloryzacji, ale zawsze będą one naturalne!

Czy przygotowanie naturalnej henny jest skomplikowane?

Nie ma nic prostszego! Wystarczy wsypać zioła do ceramicznej lub szklanej miseczki i dolać wodę a potem dokładnie wymieszać oba składniki drewnianą lub ceramiczną łyżką! Nie powinno się używać metalowych narzędzi podczas przygotowania naturalnej henny do włosów. Na każdym opakowaniu z naturalną henną powinna znajdować się dokładna instrukcja jej przygotowania i użycia. Należy zawsze postępować ściśle według zawartych tam wskazówek, zwłaszcza na początku przygody z naturalną henna do włosów. Można również eksperymentować i na przykład:

  • zamiast wody przy odcieniach brązu używać ekstraktu z czarnej herbaty lub kawy
  • dodatek siemienia lnianego (zalanego wodą – w postaci galaretki) zapobiega wysuszeniu włosów i dodatkowo je odżywi
  • dodatek kwaśnego soku (z cytryny czy pomarańczy) sprawi, że barwnik z roślin będzie łatwiej się uwalniał (uwaga! cytrynę dodajemy tylko do mieszanek, w których nie ma indygo)
  • każda naturalna henna zmieszana z cassią nada włosom złocisty połysk i jest to mieszanka szczególnie polecana przy włosach w jaśniejszych odcieniach brązu, rudych i czerwonych.
  • przy wszystkich ciemnych odcieniach włosów warto do henny dodać amlę lub bhringraj lub olejek z tych ziół.

Włosomaniaczki polecają także odstawienie gotowej już mieszanki naturalnej henny do włosów w miseczce owiniętej folią w ciepłe miejsce na całą noc lub w bardzo ciepłe (np. na kaloryfer) na 2-3 godziny. Następnie do mieszanki należy dodać trochę ciepłej wody i już można nakładać naturalną henną na włosy.

Jak nakładać naturalną hennę na włosy?

Przed nałożeniem naturalnej henny do włosów trzeba przede wszystkim bardzo dobrze oczyścić skórę głowy. Poleca się do tego użycie szamponu nie zawierającego SLS/SLES/ALS ale takiego, który faktycznie doskonale oczyści skórę i włosy. Może to być na przykład szampon z ekstraktem z orzechów reetha, które w Indiach używane są do mycia ciała, włosów a także do prania odzieży. Są wysoce skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń ale jednocześnie delikatne dla skóry głowy. Jeśli na włosach są resztki środków do ich stylizacji to konieczne jest ich umycie. Natomiast jeżeli włosy nie były traktowane pianką, żelem czy lakierem to w zasadzie mycie przed hennowaniem nie jest konieczne.

Techniki nakładania naturalnej henny do włosów są bardzo różne. Niektórzy polecają nakładanie mieszanki najpierw na czubek głowy i stopniowe zawijanie włosów wokół czubka farbując kolejne partie. Inni mówią, żeby związać włosy i rozpocząć od nasady włosów a następnie nakładać hennę do włosów na kolejne ich partie kierując się do góry. Niezależnie od preferowanego sposobu należy zdawać sobie sprawę, że zioła zmieszane z wodą są nieco cięższe niż farba chemiczna i na czas, w którym henna do włosów warto owinąć włosy folią spożywczą lub nałożyć załączony do naturalnej henny czepek a potem… odprężyć J Jeśli używamy naturalnej henny wzbogaconej w zioła, które w tradycji ajurwedyjskiej mają dobroczynne działanie nie tylko na skórę głowy i włosy, ale również na cały organizm to można poddać się w pełni relaksowi ciała i umysłu.

Naturalna henna powinna pozostać na włosach minimum dwie godziny. Ale warto pozostawić ją zawsze nieco dłużej, zwłaszcza, gdy włosy farbowane są pierwszy raz lub gdy znacznie zmieniamy ich kolor.

Czy można eksperymentować z naturalną henną?

Jak najbardziej! Wielką zaletą henny do włosów jest to, że można łączyć ze sobą odcienie! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do mahoniowej czerwieni dodać orzech laskowy czy gorzką czekoladę wymieszać z karmelowym brązem. Dzięki eksperymentom i próbom można osiągnąć naprawdę spektakularne a przy tym oryginalne efekty farbowania henną do włosów. Rzecz jasna na początku warto wypróbować na swoich włosach jeden odcień a kiedy już przekonamy się, jak nasze włosy łączą się z pigmentem roślinnym i czy odpowiada nam efekt końcowy wówczas możemy pokusić się o tworzenie własnych odcieni. W przypadku jakichkolwiek farb chemicznych czy chemicznych „ekologicznych” nie jest to możliwe. Natomiast z naturalnej henną do włosów, w której skład wchodzą wyłącznie sproszkowane zioła możemy tak naprawdę zrobić wszystko! W części artykułu „Czy przygotowanie naturalnej henny jest skomplikowane?” znaleźć można także wskazówki, jakie inne zioła lub płyny można wykorzystać przy przygotowywaniu naturalnej henny do włosów do nałożenia na włosy, co także będzie sprzyjało osiągnięciu oryginalnych efektów kolorystycznych.