Jak pielęgnować włosy farbowane henną

Jak przygotować włosy do farbowania naturalną henną?

Najwięcej pytań i wątpliwości pojawia się u osób pierwszy raz stosujących farbowanie naturalną henną do włosów. Sporo trudności często sprawia odpowiedni dobór koloru. Warto tu mieć świadomość, że naturalna henna z wysokim dodatkiem indygo może znacznie przyciemniać włosy, henna z mieszanką indygo i lawsonii nada odcień brązu a sama lawsonia zabarwi włosy na odcień od miedzianego po ciemnoczerwony odcień wina. Wszystko będzie zależało od wyjściowego koloru włosów. W celu dobrania odpowiedniego koloru można skorzystać z palet kolorów, które powinny znajdować się w punktach sprzedaży naturalnej henny renomowanych marek, porady sprzedawcy lub konsultantki kosmetycznej.

Przed pierwszym (i kolejnymi) nałożeniem naturalnej henny do włosów nie trzeba czynić specjalnych przygotowań. Jeśli na włosach są pozostałości po środkach do pielęgnacji (maski, odżywki bez spłukiwania, sera ochronne), stylizacji (pianki, odżywki, żele, nabłyszczacze, lakiery) lub włosy są już nieświeże należy je po prostu dokładnie umyć. Do mycia powinien być użyty sam szampon i to najlepiej taki, który dokładnie i dogłębnie usunie wszelkie zanieczyszczenia zarówno ze skóry głowy jak i z włosów. Najlepiej gdyby był to szampon bez agresywnych środków myjących, czyli SLS, ale zawierający naturalne substancje, które dobrze oczyszczą np. wyciąg z orzechów reetha. Jeśli nie mamy w domu takiego szamponu to lepiej użyć ten jeden raz najzwyklejszego szamponu z SLS niż szamponu naturalnego, który ma na tyle delikatne środki myjące, że nie zmyje dokładnie zabrudzeń ze skóry głowy i włosów. Jeśli włosy nie będą czyste to niestety pigment naturalnej henny może nie zadziałać intensywnie. Po myciu dobrze oczyszczającym szamponem włosy należy bardzo dokładnie spłukać. Można je wysuszyć lub nakładać hennę na lekko wilgotne włosy.

Co zrobić po nałożeniu naturalnej henny?

Gdy prawidłowo przygotowania henna do włosów jest już na naszej głowie należy pozwolić jej zadziałać. Standardowo przyjmuje się, że czas pozostawienia mieszanki na włosach powinien wynosić co najmniej dwie godziny, ale tak naprawdę im dłużej tym lepiej, więc warto z hennowania uczynić rytuał SPA, który będzie dla nas czasem relaksu i odprężenia.

Mieszankę naturalnej henny do włosów spłukuje się ciepłą wodą tak długo aż będzie ona czysta. Jest to proces, który wymaga trochę cierpliwości. Na zakończenie warto spłukać włosy chłodną wodą.

Zaraz po hennowaniu nie wolno używać na włosy szamponu, odżywek, olejów, masek. Najlepiej po prostu wysuszyć włosy jak zwykle nie używając przy tym żadnych środków do stylizacji.

W momencie gdy naturalna henna znajdzie się na włosach zaczyna działać. Po spłukaniu jej z włosów działa nadal! Proces utleniania nadal trwa – aż do pierwszego mycia szamponem. Dlatego jeśli włosy po hennowaniu umyjemy szamponem lub zastosujemy odżywkę – kolor może wypłukać się całkowicie.

Kiedy włosy osiągną ostateczny kolor po naturalnej hennie?

Wspomniany proces utleniania trwa około dwie doby i dlatego poleca się przez ten czas po farbowaniu naturalną henną do włosów nie myć głowy i nie stosować żadnych kosmetyków do włosów. Należy także mieć na uwadze, że kolor, który widzimy od razu po farbowaniu nie jest tym ostatecznym – ten będzie ujawniał się na włosach właśnie przez te dwie doby.

Oczywiście jeśli ktoś absolutnie nie może wytrzymać bez mycia włosów można to uczynić szybciej niż po 48 godzinach, ale należy wówczas liczyć się z faktem, że kolor nie będzie ani tak intensywny ani tak trwały.

Jak myć włosy farbowane naturalną henną?

Należałoby powiedzieć – tak jak zwykle, ale… Jeśli ktoś decyduje się na naturalne farbowanie to jest osobą świadomą szkodliwości chemicznych barwników i innych składników takiej koloryzacji, więc z pewnością chce kompleksowo, ale w naturalny sposób dbać o włosy. Dlatego  warto skorzystać z szamponu, który nie zawiera silnych detergentów (SLS/ALS/SLES), ale delikatne, skuteczne substancje myjące. Szampon taki będzie znakomicie pielęgnował włosy a także ich kolor uzyskany po naturalnej hennie. Silniejsze środki myjące (stosowane zarówno w standardowych szamponach, tych do włosów farbowanych a szczególnie w szamponach przciwłupiezowych) mogą niestety sprawić, ze piękny odcień włosów  szybko się wypłucze i wyblaknie.

Należy jednak wiedzieć, że po pierwszym farbowaniu naturalną henną do włosów kolor także będzie się trochę zmywał z włosów. Przy każdej kolejnej koloryzacji henną włosy będą przyjmowały coraz więcej koloru i będzie można farbować je rzadziej a odcień będzie coraz bardziej intensywny.

Jak odżywiać włosy po koloryzacji naturalną henną?

Włosy po hennie stają się mocne, sprężyste i błyszczące jednak warto stosować odżywki, bo jeśli wcześniej nie były w dobrej kondycji to mogą nadal być jeszcze słabe. Kiedy osiągniemy stan, w którym na całej długości będą włosy, które nie mają już resztek chemicznych farb to efekt odżywienia po naturalnej hennie będzie na pewno olśniewający! Jeżeli włosy farbowane naturalną henną są przy stylizacji fryzury obciążane różnego typu kosmetykami to również dodatkowe odżywienie jest konieczne.

Warto zwrócić uwagę, by odżywki stosowane do włosów farbowanych naturalną henną – zwłaszcza odcieniami ciemnego brązu i czerni i zwłaszcza na początku koloryzacji – nie były kosmetykami, które zakwaszają. Najlepiej, gdyby nie miały w składzie kwasów ani solikonów, ponieważ taka odżywka w przypadku naturalnej henny z dodatkiem indygo może spowodować naprawdę szybkie wypłukanie koloru. Stąd też czasem można spotkać nieprzychylne opinie dotyczące farbowania henną, które mówią o nietrwałości koloru. Jeśli naturalna henna do włosów jest dobrej jakości, pochodzi ze sprawdzonego źródła i jest zastosowana według przepisu oraz przestrzega się opisanych zasad pielęgnacji włosów hennowanych to koloryzacja jest udana i trwała.

Warto wspomnieć również o naturalnych środkach odżywiających włosy, które w Polsce mają długa tradycję stosowania. W przypadku naturalnej henny dodatkowe stosowanie takich środków jak rumianek, płukanki z sokiem z cytryny czy miodem powinno być dostosowane do odcienia henny. Bez obaw możemy używać soku z cytryny przy włosach koloryzowanych czystą lawsonią, ale już przy indygo odczyn kwaśny nie jest wskazany. Z kolei odżywcze jajko spowodować, że włosy szybciej stracą kolor. Dlatego w razie wątpliwości warto zajrzeć do publikacji internetowych lub skorzystać z porad blogów albo sprzedawców naturalnej henny do włosów.

Czy można stosować olejowanie przy naturalnej hennie do włosów?

W kwestii stosowania olejów do pielęgnacji włosów podczas hennowania i potem zdania są podzielone. Niektórzy nie polecają w ogóle używania olejów argumentując to szybszym wypłukiwaniem barwnika, ale przecież Indie są ojczyzną zarówno naturalnej henny jak i olejowania włosów! Rodowite mieszkanki Indii przyznają, ze olejowanie włosów to zabieg, który stosowany jest w całych rodzinach. Oleje nakłada się na włosy zarówno dzieciom, kobietom, mężczyznom jak i seniorom. Zioła, ekstrakty i odpowiednio dobrane naturalne roślinne oleje mają według ajurwedy dobroczynny wpływ nie tylko na włosy i ich urodę, ale także na cały organizm. Naturalna henna używana jest natomiast do odżywiania i barwienia włosów kobiet i mężczyzn. Z badań wynika, że niektóre oleje takie jak czysty olej kokosowy czy palmowy faktycznie wypłukują hennę z włosów – i znów efekt ten będzie najmocniejszy przy naturalnej hennie z zawartością indygo. Dlatego stosowanie ich powinno się ograniczyć. Jednak nie ma potrzeby całkowitej rezygnacji z olejowania przy naturalnej hennie do włosów. Odpowiednio dobrane mieszanki np. Ajurwedyjska Terapia Orientana mogą wręcz sprzyjać uzyskaniu wspaniałego efektu zdrowych, lśniących i nasyconych kolorem włosów. Co więcej – taki odpowiednio skomponowany olej można dodać nawet w niewielkiej ilości ( pół łyżeczki) bezpośrednio do przygotowanej do nałożenia na włosy mieszanki! Pozwoli to uniknąć efektu wrażenia przesuszonych włosów bezpośrednio po hennowaniu a także będzie miało dobroczynne działanie na włosy i skórę głowy!