Dziesięć powieści z Indiami w tle wartych przeczytania

Jako, że mamy jeszcze okres wakacyjny część z nas ma więcej czasu na czytanie. Książki to moje hobby od dzieciństwa i wiele krajów poznałam czytając o nich powieści zanim miałam możliwość odwiedzić je osobiście. Jak wiecie lubię podróżować po Azji, fascynuje mnie jej kultura i przyroda i bardzo ciekawią mnie ludzie. Nie wszędzie jestem w stanie dotrzeć, a książki zaprowadzą mnie nawet w najbardziej nieodkryte rejony świata. Przychodzę do Was dziś z listą książek o Indiach, które przeczytałam i które polecam.

1. Chitra Banerjee Divakaruni „U stóp bogini”

Ciekawa saga rodzinna ukazująca losy hinduskich kobiet. Historia babci Sabitri, córki piekarza mieszkającej na hinduskiej wsi,  jej córki Beli, która wyjedzą w poszukiwaniu lepszej edukacji i lepszego życia w Stanach Zjednoczonych oraz wnuczki, która nigdy się z babcią nie widziała , ale ta pisze do niej list z dalekich Indii gdy dowiaduje się że dziewczyna chce zrezygnować z edukacji i rzucić studia. Pięknie opisane losy kobiet.

2. Maciej Wesołowski „Szpagat w pionie”

Barwny i interesujący reportaż. Autor prowadzi nas przez Indie od Waransi gdzie na gathach pali się zwłoki nad Gangesem, po wizytę w Rishikeshu gdzie w 1968 roku Beatlesi szukali wschodniej duchowości. Dużo intersujących informacji dla osób, które chcą Indie odwiedzić i znaleźć w nich ciekawe miejsca nie tylko opisane przez przewodniki turystyczne.

3. Rana Dasgupta „Delhi. Stolica ze złota i snu”

Autor urodzony w Wielkiej Brytanii pół Hindus, pól Brytyjczyk zamieszkał w Delhi,  by lepiej poznać to miasto i mieszkańców. Barwny reportaż o współczesnych Indiach wyjaśniający ich kulturę i podający przyczyny wielu zjawisk wynikających z trudnej historii, która według mnie jest bardzo podobna do historii Polski. Czy wiecie, że święto niepodległości w Indiach obchodzone jest 15 sierpnia?

4. Joanna Irzabek „Indie Spółka z o.o.”

Bardzo skompensowana opowieść, która pobieżnie porusza najbardziej kontrowersyjne tematy związane z Indiami. Znajdziecie tu informacje o tym jak żyjąc w slumsach można założyć firmę i zostać prawie milionerem ale nadal być nieakceptowanym przez społeczeństwo, jak wygląda aranżowanie małżeństw, jak i dlaczego tak a nie inaczej traktowane są kobiety oraz przeczytacie o innych najbardziej aktualnych problemach współczesnych Indii.

5. Vikas Swarup “Sześcioro podejrzanych”

Bardzo ciekawy kryminał autora powieści, na podstawie której nakręcono „Slumdog milioner”. Mocno zawiła i ciekawa opowieść o tytułowych sześciu osobach, które są podejrzane w sprawie zabójstwa, do którego doszło na przyjęciu. Wszyscy podejrzani mieli przy sobie broń. Do rozwiązania zagadki prowadzi nas droga przez Indie.

6. Gregory David Roberts “Shantaram”

Strasznie gruba książka, która albo pokochasz albo znienawidzisz. Jest to prawdziwa historia Australijczyka uzależnionego od heroiny. Posypało mu się życie rodzinne, stał się przestępcą napadającym na banki. Wyrokiem sądowym skazany na 20 lat więzienia, po kilku latach z niego spektakularnie ucieka i staje się jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Australii. Po przedostaniu się do Indii ukrywa się w slumsach, gdzie odbywa swoistą pokutę za poprzednie życie i stara się być dobrym człowiekiem – leczy biedaków, ale przy okazji wkręca się w bombajską mafię.

7. William Dalrymple „Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach”

Jeden z ciekawszych zbiorów reportaży opisujących  życie dziewięciu różnych osób poprzez doświadczenia religijne. Mamy wiec tu możliwość poznać dżinistów (naprawdę polecam!), poznajemy historię wyznawczyni Jellammy zobowiązanej do świadczenia usług seksualnych,  a także mnicha buddyjskiego, który został partyzantem walczącym z chińskimi żołnierzami podczas aneksji Tybetu.

8. Wojciech Jagielski „Na wschód od zachodu”

Przejmująca i ciekawa historia Polki, która opuściła Warszawę biorąc ze sobą jeden plecak. Odrzuciła dotychczasowe życie – studia, mieszkanie, karierę i wybrała do życia Indie, gdzie szuka duchowej równowagi. Autor opisuje tez historię hippisa „Świętego” – ceniącego sobie wolną miłość, narkotyki i religijne komuny. Podróżują szklakiem Indii, który fascynuje wielu wybierających go w celu odnalezienia innego, lepszego uduchowionego życia. A co odnajdują dowiecie się z tej książki.

9. Anna Janowska „Monsun przychodzi dwa razy. Podróż szlakiem pieprzu przez Keralę, Oman i Zanzibar”

Reportaż nie tylko o Indiach, ale wybrałam tę książkę ponieważ autorka pięknie opisuje Keralę – stan, który bardzo lubię i często odwiedzam ponieważ to stolica Ajurwedy. Przeczytacie tu jak na przestrzeni lat zmieniała się uprawa nie tylko pieprzu ale też innych ważnych przypraw i ziół. Poznacie keralskie spa-sanatorium, zupełnie inne od tego jakie można spotkać na przykład w Tajlandii.

10. Piotr Kłodkowski  „Imperoium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach”

To książka napisana przez byłego ambasadora RP w Indiach. Poznajemy Indie od strony polityki – mamy możliwość spotkać się z mężami stanu, niebotycznie bogatymi biznesmenami, wpływowymi dziennikarzami i gwiazdami Bollywood. Poznajemy ciekawą historię Indii i jej powiązanie z historią Polski – to naprawdę ciekawe jak wiele mamy wspólnego. Autor pokazuje też losy zwykłych ludzi: sprzedawców, taksówkarzy,  służących.

 

Podsumowanie: Moim celem nie jest streszczenie tych pozycji a jedynie wskazanie czego możecie się spodziewać i zachęcenie Was do sięgnięcia po te pozycje. Kolejność jest bardzo przypadkowa, są różne i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie

 

 

0