JAK MIESZKAŃCY HONG KONGU RADZĄ SOBIE ZE STRESEM?

Ulica w Kong KOngu

JAK MIESZKAŃCY HONG KONGU RADZĄ SOBIE ZE STRESEM?

W Hong Kongu ostatnio byłam sześć lat temu i powiem Wam, że zmiany zachodzą tu szybko, bo miasta teraz prawie nie poznałam. Jego mieszkańców również ? Jeszcze kilka lat temu więcej było tu wpływów brytyjskich i miasto wydawało się spokojniejsze. Jaki jest Hong Kong dziś? Bardzo ciekawa nowoczesna architektura, luksusowe sklepy i duża ilość Tesli na ulicach, ale także….  smog, hałas, nadmierna aktywność mieszkańców i przebodźcowanie. Mieszkańcy Hong Kongu cierpią z przepracowania i ogromnej rywalizacji w miejscach pracy. Nie mają perspektyw na własne mieszkanie ( 1 m2 w dobrej lokalizacji w Hong Kongu kosztuje około 100 tys. złotych), nie mają czasu na przyjaźnie i relaks, żyją w wiecznym tłumie i hałasie. Chińczycy, a szczególnie właśnie ci którzy mieszkają w Hong Kongu są bardzo głośni, krzyczą do siebie, rozmawiają przez telefony, trąbią i wrzeszczą. Niejednokrotnie widziałam ich agresywne zachowanie. To wszytko powoduje, że są oni jedną z najbardziej zestresowanych grup na świecie, a wskaźnik samobójstw i chorób mentalnych wzrasta tam w dużym tempie.   Rozmawiałam z mieszkańcami Hong Kongu ponieważ chciałam dowiedzieć się jak radzą sobie w tak trudnym środowisku.  Oto podstawowe sposoby mieszkańców Hong Kongu by pozbyć się stresu: 

AKUPUNKTURA

W Hong Kongu jest wiele salonów oferujących nakłuwanie ciała igłami. Nakłuwanie igłami wyrównuje przepływ energii w ciele, doprowadza do równowagi w organizmie, może leczyć wszelkiego rodzaju nerwice i natręctwa. Akupunktura zwiększa krążenie krwi i dotlenienia tkanki, zmniejsza tętno i obniża ciśnienie, pomaga zarządzać hormonem stresu, uwalnia endorfiny i relaksuje mięśnie.  

STOSOWANIE ZIÓŁ AZJATYCKICH

W medycynie chińskiej znane jest setki ziół specjalnie stosowanych do osiągnięcia równowagi ciała i przez to zmniejszających stres. Celem medycyny chińskiej jest funkcjonowanie organizmu w harmonii. Stany stresu można zwalczać odpowiednim stylem życia, a w przypadkach ekstremalnych należy udać się do sklepu zielarskiego, których mnóstwo jest na ulicach Hong Kongu. Dobry zielarz będzie w stanie określić, gdzie występują zaburzenia równowagi i przepisze odpowiednią mieszankę ziół. Popularne jest codzienne picie herbat z kozłka lekarskiego lub chryzantemy oraz spożywanie owoców jujuby pospolitej, która ma działanie wzmacniające dla osób o delikatnym i wrażliwym zdrowiu. 

TERAPIA OGNIEM

Terapia ogniem (huǒ liáo) polega na ogrzewaniu ogniem większych powierzchni ciała. Zabieg polega na odizolowaniu skóry ciepłym, mokrym ręcznikiem. Po obszarze odizolowanej skóry np. na plecach, rozprowadza się roztwór alkoholu izopropylowego rozcieńczony wodą, rozpala się ogień na kilka sekund, a następnie gasi się go za pomocą ciepłego, mokrego ręcznika. Zabieg ten wyciąga z organizmu toksyny i powoduje zmniejszenie napięcia w organzimie.  

GIMNASTYKA QIGONG

To popularna gimnastyka, która łączy medytację z ruchami tai chi. Uprawiana jest zwykle na świeżym powietrzu i sprawia, że ​​serce bije wolniej, relaksuje mięśnie, powoduje wstrzymanie oddechu i zmniejsza ciśnienie krwi. Regularne ćwiczenia codziennie od 5 do 30 minut potrafią pomóc w odstresowaniu.  

MEDYTACJA

Medytacja bardzo pomaga w odstresowaniu. Chińczycy medytują od tysięcy lat i jest to jeden z filarów ich tradycji. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz zniwelować arytmię serca, wpływa na poprawę jakości snu, łagodzi bóle głowy i  migreny, a także zmniejsza pojawiające się chroniczne bóle.   Jeśli Wasze życie też jest pełne stresu możecie wypróbować opisane powyżej sposoby radzenia sobie ze stresem. W Polsce raczej nie spróbujecie terapii ogniem, ale już akupunktura jest dostępna. Zachęcam także do medytacji. Jeśli chcielibyście spróbować, możecie się jej nauczyć na przykład w szkołach jogi.  

Dowiedz się więcej

TONIk do twarzy

Tajemnice Toników do Twarzy: Klucz do Pięknej Skóry Toniki do twarzy to znany od lat element rutyny pielęgnacyjnej, który często nie otrzymuje...

czytaj dalej
TAJLANDIA i SONGRAN

TAJLANDIA i SONGRAN

Tajski Nowy Rok, Songkran, obchodzony jest 13 kwietnia. Znany jest przede wszystkim z Festiwalu Wody, gdzie ludzie obrzucają się wodą na ulicach, co...

czytaj dalej
KOREAŃSKI NOWY ROK

KOREAŃSKI NOWY ROK

Koreański Nowy Rok Seollal, również obchodzony jest według kalendarza księżycowego. To czas pełen unikatowych tradycji i obyczajów, które...

czytaj dalej
Twój koszyk0
Kontynuuj zakupy