Jak produkujemy Bio Hennę?

Skąd pochodzi Bio Henna Orientana?

Bio Henna jest produktem w 100% roślinnym. Uprawa jak i produkcja henny odbywa się w Indiach.  Henna jest krzewem, którego długość życia wynosi od 15 do 18 lat. Czas zbiorów można rozpocząć trzy lata po zasadzeniu sadzonki. Do wytworzenia naturalnej farby do włosów zbiera się tylko liście henny. Zbiory odbywają się dwa razy w roku. Pierwsze zbiory na przełomie października i listopada dają najlepszy jakościowo surowiec.  W języku hindi zbiór ten określa się Khatki. Drugi okres zbiorów to przełom kwietnia i maja. Te hennowe żniwa nazywane są Khutan. Przez osiem lat można zbierać hennę dwa razy w roku, a później  zbiera się ją już tylko w okresie kwietnia i maja – raz do roku.  Jakość finalnej henny w dużej mierze zależy od okresu zbiorów. 

Jako producent podpisaliśmy długookresowe kontrakty w dostawcami henny, która uprawiana jest w sposób organiczny. Naszym atutem jest nie tylko długofalowa współpraca z farmerami ale także szkolenia i know how jaki im przekazujemy. Eksperci z naszej fabryki pomagają w uprawie i monitorowaniu całego procesu. Dostarczamy też ziarna oraz sadzonki z dobrych, sprawdzonych przez nas źródeł.

Dlaczego należy wybierać zaufanych producentów henny?

Henna niewiadomego pochodzenia może być bardzo szkodliwa ponieważ istnieje ryzyko, że rosła na skażonej glebie. Kumuluje ona w sobie wtedy metale ciężkie i zastosowanie jej na włosy lub skórę w dłuższym okresie może powodować ciężkie choroby. Dlatego ważne jest i uczulam Was aby kupować hennę od sprawdzonych dostawców. Nie kupujcie henny okazyjnie przewiezionej z Azji bo nie wiecie co może zawierać.

U naszych dostawców sprawdzamy jakość gleby na obecność niepożądanych szkodliwych substancji.  Badamy ziemię uprawną pod kontem zawartości metali ciężkich najnowszą i precyzyjną metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej (ASA). Henna, która trafia do nas z pól jest przebadana i bezpieczna.

Nasza fabryka w Indiach w 2019 roku uzyskała status organicznej i otrzymała możliwość produkcji w standardzie ecocert, natrue i cosmos. Wzbogaciliśmy ją o najnowsze technologie, zainstalowaliśmy nowoczesne maszyny i z ręką na sercu mogę Wam powiedzieć , że obecnie produkujemy najwyższej jakości hennę w Indach.

Jak wygląda przygotowanie Bio henny?

Zanim jeszcze henna trafi do naszej fabryki, przed jej zbiorem krzaki są spryskiwane wodą demineralizowana, a następnie suszą się przez jeden dzień. Na drugi dzień ścina się liście henny, które spadają na rozłożone pod krzakami płachty. W tych płachtach rozkłada się liście i pozostawia do wyschnięcia na słońcu a następnie przewozi do magazynów gdzie wrzuca do urządzenia zwanego thrasher, które je kruszy. Cały proces jest monitorowany i odbywa się w ściśle określonych warunkach temperaturowych. Zbyt wysoka temperatura może niekorzystnie wpłynąć na jakość surowca.

Jak produkuje się Bio Henne?

Rozdrobnione w thrasherze liście pakujemy do jutowych worków.  Tak zapakowane trafiają do naszej fabryki. Proces oczyszczania jednak nadal nie jest ukończony i w fabryce odbywa się kolejny etap przygotowania henny tak aby była całkowicie czysta do produkcji. Najpierw henna jest poddawana próżniowemu odkurzaniu przez maszynę, która wyciąga niepożądany pył, kawałeczki gałązek i wszelkie zanieczyszczenia. Następnie henna trafia do autoklawu  gdzie poddawana jest dokładnej  sterylizacji tak aby nie było w niej żadnych bakterii. Pamiętajcie, że produkty oferowane na rynku europejskim wymagają badań mikrobiologicznych i czystość jest elementem dopuszczającym produkt na rynek. Dla nas jest to sprawa priorytetowa. Potem henna jest składowana w miejscu gdzie działają pochłaniacze wilgoci tak aby produkt uchronić przed zawilgoceniem co wpłynęło by niekorzystnie na jego jakość.

W kolejnym etapie henna trafia do specjalnego młynka, który ją dokładnie mieli. Od kilku miesięcy mamy w fabryce najbardziej nowoczesny młynek tzw. cyklon gdzie jest mielona do bardzo miałkiego stanu. Jakość zmielenia – im mniejsze cząsteczki tym lepiej – decyduje o jakości henny w użyciu. W trakcie mielenie dokonywana jest dalsza filtracja wilgoci.

Tak przygotowany proszek może zostać wreszcie zapakowany. Jeszcze jedna ważna informacja – hennę pakujemy ręcznie ponieważ pakowanie automatyczne powodowało by wprowadzanie zbyt dużej ilości powietrze do saszetki. Saszetkę wrzucamy do kartonowej puszki i gotowy produkt może trafiać do sklepów.

W asortymencie Orientana oferujemy różne kolory Bio Henny – dzięki zmieszaniu henny z innymi ziołami. Zioła te przygotowuje się w identyczny sposób jak opisałam wyżej.

Jak widzicie jest wiele elementów, które wpływają na jakość henny – od miejsca uprawy, pory zbiorów po stopień zmielenia. Mogę Was zapewnić, że wszystkie etapy są przez nas kontrolowane ponieważ naszym celem jest zaoferowanie klientom na całym świecie naturalnej farby do włosów o wysokiej jakości.

 

 

 

0