Elementy 0

NIEPOŻĄDANE SKŁADNIKI W KOSMETYKACH – NA CO UWAŻAĆ?

Czy na pewno wiesz, na jakie składniki w kosmetykach warto uważać? Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, piękną skórą i wspaniałym samopoczuciem? Wybieraj tylko naturalne kosmetyki i uważnie czytaj skład produktów kosmetycznych.

W zasadzie wszystkie składniki kosmetyków powinny być bezpieczne ale jest część takich, które są szkodliwe. Mogą być zakazane w kosmetykach sprzedawanych w Europie ale dozwolone w kosmetykach na innych kontynentach. Bywa też tak, że składniki zostają uznane za niebezpieczne i wycofywane z produktów na jednym kontynencie ale nadal producent, który jest olbrzymią korporacją sprzedaje kosmetyki z tym składem na innym. Czasem trudno się w tym zorientować dlatego ten tekst ma ci pomóc zwrócić uwagę na składniki, których powinnaś unikać. Zakładam, ze jeśli jesteś na tej stronie i czytasz naszego bloga to zależy Ci na zdrowym stylu życia i życiu w zgodzie z naturą. Tak więc ten tekst jest dla Ciebie.

Przykładem takiej kontrowersyjnej substancji jest fluorek sodu. Czy wiesz, że fluorek sodu jako niebiodegradowalna substancja toksyczna była trucizną i znanym środkiem owadobójczym do 1945 roku w USA, a dziś jest to składnik wielu past do zębów i substancja reklamowana jako chroniąca zęby przed próchnicą? Warto się zastanowić czy chcemy ten składnik w naszej paście. Dziś jest wiele past do zębów z naturalnym składem więc może warto sięgnąć po jedną z nich.

KONTROWERSYJNE SKŁADNIKI W KOSMETYKACH – CZY MOGĄ BYĆ SZKODLIWE DLA SKÓRY I ZDROWIA

Aluminium – Udowodniono, że aluminium stosowane w kosmetykach wywołuje zmiany w komórkach. Istnieje przekonanie, że może powodować raka piersi, ponieważ w piersiach odkryto większą obecność aluminium niż w surowicy. Istnieje też powiązanie zmian komórkowych ze statystyką wzrostu zachorowań na raka piersi.

Parabeny – to najczęstsze substancje konserwujące w kosmetykach. Zapobiegają rozwojowi bakterii i pleśni w kosmetykach. To estry, które są stosowane przez producentów kosmetycznych, aby przedłużyć datę ważności danego kosmetyku. Metyloparaben czy propyloparaben to tylko przykłady kontrowersyjnych parabenów, które możesz znaleźć w kosmetykach. Ich stosowanie przez prawo jest legalne i uznane są w dokumentach ustawowych jako bezpieczne. Jednak udowodniono, że działanie parabenów w kosmetykach wpływa niekorzystnie na układ hormonalny. Mogą one zaburzać równowagę hormonalną, a przecież dziś wiemy że choroby powiązane z pracą hormonów są bardzo powszechne, np. choroba Haszimoto. Ponadto, parabeny powodują reakcje alergiczne.

Formaldehyd – To bardzo trujący środek owadobójczy i konserwant przedłużający działanie kosmetyków. Według prawa może być stosowany w produktach do higieny jamy ustnej, ale jego stężenie nie może przekraczać 0,10 %. To składnik wielu lakierów do paznokci, produktów pielęgnacyjnych do ciała, dezodorantów, produktów do stylizacji włosów. Jeśli chcesz uniknąć tego typu środka w kosmetykach, wybieraj tylko naturalne kosmetyki. Powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Działa drażniąco na drogi oddechowe, powoduje rumień i trądzik. Czy masz świadomość, że od 2004 roku jest to substancja klasyfikowana jako kancerogenna?

Silikony – Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego po użyciu szamponu, Twoje włosy są nagle gładkie, choć wcześniej takie nie były? Za to właśnie odpowiadają silikony – syntetyczne substancje, czyli częste składniki szamponów i odżywek do włosów. Silikony znajdziesz też w kremach do twarzy. Są stosowane po to, abyś miała wrażenie gładkich włosów czy skóry twarzy po użyciu kosmetyku. Pamiętaj, ze naturalne kosmetyki do włosów nie zawierają silikonów. Musisz wiedzieć, że silikony nie mają żadnych właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych, ani nie wspierają procesu regeneracji. Wskutek wilgoci i wysokiej temperatury skóra ujędrnia się, ale ten proces niekorzystnie wpływa na naturalne procesy zachodzące pod warstwą skóry. Włosom i skórze może brakować wilgoci i przez to może właśnie mogą być podatne na przesuszanie się, a włosy na powstawanie łupieżu! Kremy naturalne do twarzy wybieraj takie jak np. krem reishi, którego zadaniem jest ujędrnienie skóry w sposób całkowicie naturalny.

Przeciwutleniacze – to również środki konserwujące. Galusan to syntetyczny przeciwutleniacz, który podobnie jak inne galusan dodecylu czy oktylu – może wywołać alergie skórne i podrażnienia. Są one szczególnie niebezpieczne dla osób z astmą. BHT i BHA również wywołują alergie.

SLS i SLES – to popularne środki czynne powierzchniowo, które powodują podrażnienia skóry. Sodium Lauryn Sulfate i Sodium Laureth Sulfate znajdziesz w wielu znanych kosmetykach: w szamponach, żelach pod prysznic, produktach koloryzujących, pastach do zębów, kosmetykach kolorowych do makijażu. SLS i SLES może wchodzić w silne reakcje chemiczne z innymi substancjami i stają się niebezpieczne dla zdrowia. Liczne testy z tymi środkami tylko potwierdzają, że SLS i SLES podrażniają skórę i mogą powodować wiele alergii skórnych. Naturalne szampony do włosów nie zawierają SLS i SLES. Badania przeprowadzone na Stern College for Women na Yeshiva University w Nowym Jorku potwierdziły, że SLS wypłukuje nabłonek jamy ustnej i powoduje pieczenie. SLS negatywnie wpływa na skórę, ponieważ niszczy jej warstwę ochronną. Najbardziej przerażające jest to, że badania wykazały, że nawet niewielka dawka SLS uszkadza naturalną barierę skóry człowieka.

Oleje mineralne – choć ich nazwa brzmi dość naturalnie to są całkowicie chemiczne. Powstają z przeróbki ropy naftowej. Charakteryzują się silnymi właściwościami natłuszczającymi. Olejem mineralnym jest wazelina i parafina, które często są bazą popularnych kosmetyków, w tym kremów do twarzy, balsamów do ciała z asortymentu dużych marek. Warto więc czytać składy.

Parafina – to sztucznie wytworzone substancje produkowane często z taniej ropy naftowej. Parafina nie zawiera witamin, składników odżywczych, kwasów tłuszczowych czy cennych mikroelementów. Występuje pod nazwami m.in.: cerezyna, adypinian diizopropylu, spirytus mineralny, olej parafinowy, wosk syntetyczny, mineralny i mikrokrystaliczny. Hamuje naturalne procesy zachodzące wewnątrz skóry. Dla producentów kosmetycznych jest to po prostu niskokosztowny substytut olejów roślinnych. Czy wiedziałaś, że ludzki organizm nie jest w stanie przetworzyć parafiny, ponieważ nie podlega ona rozkładowi biologicznemu? Parafina wytwarza na powierzchni skóry warstwę, która nie przepuszcza wody. Wskutek tego parafina nie jest w stanie głęboko nawilżyć pozostałych warstw skóry, a daje tylko złudzenie powierzchnego nawilżenia. Twoja skóra nie jest w stanie wchłonąć parafiny, a Ty nie jesteś w stanie całkowicie jej spłukać podczas pielęgnacji. Parafina jest substancją, która niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne. Parafina uniemożliwia samodzielną regenerację skóry, a przy regularnym stosowaniu powoduje uszkodzenie jej naturalnych właściwości.

BĄDŹ ŚWIADOMA I CZYTAJ SKŁAD KOMSETYKÓW

O czym więc pamiętać przy wyborze kosmetyków? O uważnym czytaniu składów analizowaniu każdego składnika! Pamiętaj o tym, że niektóre konserwanty są stosowane w kosmetykach po to, aby przedłużyć ich trwałość i według prawa jest to dozwolone. Zanim jednak sięgniesz po kosmetyki, które kuszą niską ceną – pomyśl o swoim zdrowiu i wybieraj tylko kosmetyki naturalne. Takie też są kosmetyki Orientana. Pozbawione szkodliwej chemii, skomponowane ze składników najwyższej jakości. Stosując je masz pewność, że bezpiecznie dbasz o swoją skórę.

Edyta Iwan
Prawdziwa ninja social media! To jej żywioł i naturalne środowisko, w którym czuje się jak w domu. Oprócz doskonałego wyczucia stylu i estetyki wspiera się wiedzą zdobytą podczas studiów z zakresu chemii kosmetycznej. Na bieżąco śledzi trendy, nieustannie poszukuje inspiracji i dba o wizerunek Orientana w social mediach.

dowiedz się więcej

FESTIWAL WIOSNY W CHINACH

FESTIWAL WIOSNY W CHINACH

Nowy Rok Chiński, znany także jako Festiwal Wiosny, obchodzony jest od 4000 lat według kalendarza księżycowo-słonecznego, co oznacza, że data każdego roku jest inna i przypada między 21 stycznia a 20 lutego. NOWY ROK W CHINACH Czas trwania obchodów wynosi piętnaście...

czytaj dalej
TAJLANDIA i SONGRAN

TAJLANDIA i SONGRAN

Tajski Nowy Rok, Songkran, obchodzony jest 13 kwietnia. Znany jest przede wszystkim z Festiwalu Wody, gdzie ludzie obrzucają się wodą na ulicach, co symbolizuje oczyszczenie i odnowienie. Słowo "Songkran" wywodzi się z sanskrytu i oznacza "przejście słońca". To...

czytaj dalej
KOREAŃSKI NOWY ROK

KOREAŃSKI NOWY ROK

Koreański Nowy Rok Seollal, również obchodzony jest według kalendarza księżycowego. To czas pełen unikatowych tradycji i obyczajów, które odzwierciedlają bogatą kulturę Korei Południowej. Jednym z najbardziej charakterystycznych aspektów świętowania jest odwiedzanie...

czytaj dalej
INDIE I NOWY ROK

INDIE I NOWY ROK

W Indiach Nowy Rok jest obchodzony w różnych terminach, w zależności od regionu i stosowanego kalendarza - lunarnego, solarnego lub lunisolarnego.Nowy Rok w Indiach jest barwnym, pełnym świateł i radości świętem, które okazuje szacunek dla tradycji i ducha wspólnoty....

czytaj dalej
SHōGATSU w JAPONII

SHōGATSU w JAPONII

W Japonii, Nowy Rok (Shōgatsu) to najważniejsze święto, obchodzone już według kalendarza gregoriańskiego. Charakterystyczne są dzwonienia świątynnych dzwonów, wysyłanie kartek noworocznych oraz ofiarowanie dzieciom pieniędzy w małych kopertach. JAPOŃSKIE TRADYCJE NA...

czytaj dalej
RETINOL A RETINOL H10

RETINOL A RETINOL H10

Retinoidy to naturalne bądź syntetyczne pochodne witaminy A, wykazujące do niej strukturalne i/lub funkcjonalne podobieństwa. Retinol to długołańcuchowy alkohol stanowiący podstawową formę witaminy A, jest prototypem wszystkich innych retinoidów. PODZIAŁ RETINOIDÓW...

czytaj dalej
CO TO JEST SKIN CYCLING?

CO TO JEST SKIN CYCLING?

Istnieje kilka prostych zasad pielęgnacji, które są dla świadomych konsumentek oczywiste – wiemy, jak ważne dla skóry jest regularne oczyszczanie, nawilżanie i codzienne stosowanie kremów z SPF. Kiedy jednak zaczniemy dodawać więcej produktów, takich jak kosmetyki...

czytaj dalej
Idealny prezent dla mężczyzny

Idealny prezent dla mężczyzny

Wybór prezentu dla mężczyzny może być wyzwaniem. Panowie często cenią sobie praktyczność i jakość, dlatego warto zastanowić się nad czymś, co nie tylko będzie przydatne, ale także wyraża troskę o ich dobre samopoczucie i wygląd. Co mężczyźni cenią w prezentach?...

czytaj dalej
RETINOL H10 I CERAMIDY RAZEM CZY OSOBNO?

RETINOL H10 I CERAMIDY RAZEM CZY OSOBNO?

Seria dwóch specjalistycznych serów do twarzy ADVANCED SKIN zawierających ekstrakt z reishi to idealne uzupełnienie serii ORIENTANA REISHI. Oba świetnie komponują sięz kremami i boosterami, ale warto wiedzieć, że również nawzajem wzmacniają swoje działanie i stanowią...

czytaj dalej
RETINOL H10 – sekret pięknej cery

RETINOL H10 – sekret pięknej cery

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak osiągnąć idealną cerę, wolną od zmarszczek i przebarwień? Odpowiedź może leżeć w retinolu H10, organicznym związku chemicznym będącym jedną z form witaminy A. Retinoidy to prawdziwy sekret zdrowej i młodej skóry, który...

czytaj dalej
O co chodzi z pH skóry?

O co chodzi z pH skóry?

Co to jest pH? Wartość pH roztworu jest wskazywana na skali numerycznej od 0 do 14. Wszystko poniżej 7 (czyli pH neutralne) uważa się za kwaśne, natomiast wszystko o pH większym niż 7 uważa się za zasadowe. Ważne jest, aby wiedzieć, że chociaż różnice między...

czytaj dalej
Ceramidy – klucz do mocnej skóry

Ceramidy – klucz do mocnej skóry

Dlaczego ceramidy są kluczowe dla zdrowia skóry? Ceramidy, naturalne lipidy, są niezbędnym elementem naszej skóry, gdzie pełnią ważną role dla jej nawilżenia i elastyczności. Te kluczowe składniki występują w wysoko ocenianym serum marki Orientana, w którym tworzą...

czytaj dalej
Twój koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Brakuje 119.00  złotych do darmowej dostawy.
Wróć do zakupów
0