Ochrona przeciwsłoneczna na co dzień –
czy to może się udać?

kosmetyki przeciwsłoneczne w aranżacji

Ochrona przeciwsłoneczna na co dzień –
czy to może się udać?

Fotostarzenie skóry

Starzenie się skóry to złożony i nieunikniony proces biologiczny. Niestety, w wyniku ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne starzeje się ona szybciej – a proces ten nazywamy fotostarzeniem.

Skóra jest największym organem naszego ciała, chroni wszystkie pozostałe narządy przed oddziaływaniem czynników środowiska oraz zachowuje równowagę pomiędzy organizmem człowieka a otoczeniem (np. poprzez regulację temperatury ciała). Jest złożonym narządem o wielu strukturach i typach komórek, podzielonym na trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną.

Skóra, jako bariera ochronna między środowiskiem a narządami wewnętrznymi, narażona jest na co dzień na czynniki, które uszkadzają jej komórki – promieniowanie UV, dym papierosowy, spaliny samochodowe czy stres. Wraz z wiekiem naturalne procesy regeneracji skóry spowalniają, staje się cieńsza, mniej elastyczna i bardziej sucha. To, jak szybko skóra się starzeje i jakie są tego widoczne skutki zależy między innymi od:

  • genów,
  • ekspozycji środowiskowej – takiej jak promieniowanie UV, ksenobiotyki czy narażenie na urazy mechaniczne,
  • zmian hormonalnych,
  • procesów metabolicznych – generowanie reaktywnych związków chemicznych czy wolnych rodników w komórkach skóry.

Wszystkie wymienione czynniki razem wpływają na zmiany jej struktury, funkcji i wyglądu. Jednak to właśnie słoneczne i sztucznie generowane (np. w solarium) promieniowanie UV jest bezsprzecznie głównym czynnikiem odpowiedzialnym za starzenie się skóry.

Fotostarzenie to nakładanie się fotouszkodzeń na samoistnie starzejącą się skórę, generalnie powodujące przedwczesne starzenie się. Skóra staje się szorstka, naskórek początkowo się pogrubia (hiperplazja), a następnie ścieńcza (atrofia), pojawia się wiotkość, ziemistość ze zmarszczkami, nieregularne przebarwienia, plamy soczewicowate i teleangiektazje. Pory skóry są większe, z podwyższoną tendencją do powstawania zaskórników. Zmiany zachodzą również w skórze właściwej – degeneracja kolagenu skutkuje zmarszczkami i bruzdami. Następuje nagromadzenie pogrubionych, splątanych i zdegradowanych włókien elastyny, rozszerzają się naczynia krwionośne. Poprzez stopniową utratę elastyczności skóry oraz jej odwodnienie (wzrost suchości skóry) silniej zaznaczają się zmarszczki mimiczne, pojawiają się drobne zmarszczki wokół kącików oczu i ust.

Fotostarzenie skóry to nie nagły efekt jednego spaceru na plaży w pełnym słońcu bez ochrony przez UVR – to efekt długotrwałych, złych nawyków i zaniedbań. Należy jednak pamiętać, że nawet jedna ale intensywna wizyta na słońcu może skutkować poparzeniem skóry i udarem.

Już teraz sprawdź nasze nowości naturalne kremy do twarzy i balsam ciała z ultrawysoką ochroną SPF 50+!

Dowiedz się więcej

TONIk do twarzy

Tajemnice Toników do Twarzy: Klucz do Pięknej Skóry Toniki do twarzy to znany od lat element rutyny pielęgnacyjnej, który często nie otrzymuje...

czytaj dalej
TAJLANDIA i SONGRAN

TAJLANDIA i SONGRAN

Tajski Nowy Rok, Songkran, obchodzony jest 13 kwietnia. Znany jest przede wszystkim z Festiwalu Wody, gdzie ludzie obrzucają się wodą na ulicach, co...

czytaj dalej
KOREAŃSKI NOWY ROK

KOREAŃSKI NOWY ROK

Koreański Nowy Rok Seollal, również obchodzony jest według kalendarza księżycowego. To czas pełen unikatowych tradycji i obyczajów, które...

czytaj dalej
Twój koszyk0
Kontynuuj zakupy