PODRAŻNIENIE CZY ALERGIA?

Kosmetyk podrażniający skórę?

Z czym może być związane występowanie zaczerwienienia i pieczenia skóry po zastosowaniu kosmetyku? Jedną z przyczyn może być dostarczenie zbyt dużej dawki składników aktywnych do których nasza skóra nie przywykła, ponieważ dotychczas używaliśmy tylko zwykłych kremów drogeryjnych, których działanie  jest o wiele słabsze od działania kosmetyków naturalnych pełnych naturalnych ekstraktów roślinnych. Taka skóra nie jest przyzwyczajona do tak silnej dawki działających składników aktywnych i może zareagować zaczerwienieniem oraz podrażnieniem.

 

Jak odróżnić podrażnienie od alergii?

W kosmetykach naturalnych znajduje się bardzo duże stężenie składników aktywnych (zdecydowanie większe niż w drogeryjnych produktach), aby miały intensywne, mocne działanie. Niestety nie ma też reguły i niektóre osoby mogą zareagować silniej na taką zmianę i odczuwać większy dyskomfort zaś niektórym cera zdecydowanie szybciej się przestawi na solidną dawkę dobrych składników. Również gdy skóra jest w gorszej kondycji to też może zareagować mocniejszym podrażnieniem.

Zarówno podrażnienie jak i reakcja alergiczna to kwestie indywidualne. Każda skóra jest inna, reaguje w różny sposób i może też zareagować podrażnieniem kiedy połączymy różne kosmetyki o różnych składnikach naturalnych. Nie każdy składnik naturalny polubi się i prawidłowo zareaguje z innym składnikiem naturalnym z innego kosmetyku. Przy cerze kapryśnej, wrażliwej trzeba dużo testować aby znaleźć ten odpowiedni produkt dla siebie.

 

Wystąpiło podrażnienie – co teraz zrobić?

Bezwzględnie zrezygnować z używania kremu czy jednak mimo wszystko używać go? Najważniejsze jest dokładne obserwowanie naszej skóry przy pierwszych jego użyciach. Jeśli po zaaplikowaniu kremu odczuwasz uczucie delikatnego pieczenia, mrowienia lub na skórze pojawia się zaczerwienienie, które w ciągu 40 minut znika, to nie musi to oznaczać alergii. Niektóre składniki aktywne mają bardzo silne działanie i powodują celowe, chwilowe przekrwienie skóry co świadczy o rozpoczęciu działania substancji aktywnych. Odstawić powinniśmy dany krem w momencie gdy rumień nie znika, odczuwamy długotrwałe pieczenie i dodatkowo występuje wysypka.

Warto dodać też, o czym mało kto z nas wie, że w większości przypadków mamy do czynienia ze zwykłym podrażnieniem kontaktowym. Co to znaczy? Zaczerwienienie i pieczenie pojawia się tylko w miejscach aplikacji. Gdy mamy do czynienia z alergią to reakcja skóry może być dużo bardziej rozległa i pojawiać się też w innych miejscach niż miejsca aplikacji.

Pamiętajmy również by używać produktów zgodnie z ich przeznaczeniem! Przykładowo krem do twarzy zawiera większe stężenie składników aktywnych niż z tej samej serii krem dedykowany pod oczy, ponieważ skóra pod oczami jest o wiele cieńsza i delikatniejsza niż skóra twarzy i potrzebuje innej, delikatniejszej pielęgnacji. Zastosowanie kremu do twarzy pod oczy może spowodować pieczenie, zaczerwienienie, a nawet inne poważniejsze podrażnienie!

 

Dajmy szansę kosmetykom naturalnym!

Jeśli już wiemy, że nie mamy do czynienia z alergią to warto dać danemu kremowi szansę i trochę go poużywać. To delikatne zaczerwienienie na początku używania pokazuje, że krem właśnie działa. Problemem jest to, że skóra nie była gotowa i przyzwyczajona na tak dużą dawkę składników aktywnych – przed użyciem kosmetyku mogła być nadmiernie przesuszona, podrażniona czy uszkodzona.

Dlatego dajmy szansę rozwinąć swoje możliwości kosmetykom naturalnym i powoli przestawić ją na działanie mocnych składników aktywnych, a w konsekwencji na polepszenie się jej kondycji i wspieranie jej naturalnego metabolizmu.

 

Uczulenie na poszczególne składniki

Dodatkowo musimy pamiętać, że kosmetyki naturalne są tworzone ze składników naturalnych tj. miód, propolis, olej różany, które to u osób uczulonych na te składniki mogą powodować alergie. Warto wiedzieć, że nie tylko substancje chemiczne mogą uczulać, ale też naturalne! Nawet te wykazujące działanie kojące i łagodzące u osób uczulonych na tę substancję nie wykażą takich właściwości, a mogą naszą skórę podrażnić.

Dlatego dowiedz się na co Twój organizm jest uczulony!

Nie przekreślaj naturalnych produktów!

 

0