POZNAJCIE LUDZI Z INDII – SIKHOWIE

Sigh na tle Gurdwara Bangla Sahib w Delhi

POZNAJCIE LUDZI Z INDII – SIKHOWIE

Coraz częściej spotykamy ich na polskich ulicach. Mężczyźni w turbanie wyglądający egzotycznie i obco, ale nie ma się czego obawiać. To wspaniali ludzie.

W tym poście chciałabym wam opowiedzieć o Sikhach. Dla mnie to bardzo interesująca grupa religijna i społeczna, którą miałam okazję poznać w Indiach. W Polsce mało o nich wiemy i zauważyłam, że często są myleni z muzułmanami. Tak więc jeśli kiedykolwiek zobaczycie człowieka w turbanie bądźcie pewni, że to Sikh.

W Indiach stanowią niezbyt liczną grupą, bo tylko około 2% ludności, ale są najbardziej rozpoznawalni właśnie ze względu na turban, gęste wąsy i brodę. Poznałam kilku Sikhów, to ludzie wyedukowani, z otwartym umysłem i sercem. To właśnie Sikh jest osobą odpowiedzialną za utrzymanie norm GMP (Dobre Praktyki Produkcji) standardów ISO jakie obowiązują przy produkcji naturalnych kosmetyków w fabryce w Indiach, gdzie produkujemy tylko część z naszych kosmetyków. Poprosiłam go aby przybliżył mi swoją religię i wyjaśnił kim są Sikhowie.

CZŁOWIEK W TURBANIE – KIM JEST SIKH?

Sikhowie pochodzą z Pendżabu i w ich języku sikh to uczeń. Choć najwięcej Sikhów mieszka w Indiach, nie są oni wyznawcami hinduizmu. Sikhizm jest piątą co do wielkości religią, z 25 milionami wyznawców na całym świecie. Sikhowie wierzą w jednego Boga, równość, wolność wyznania i służbę społeczną. Zakrywają włosy, których nie obcinają od dzieciństwa kolorowym turbanem. Turban stanowi zobowiązanie do równości i sprawiedliwości. Sikhizm podkreśla równość wszystkich mężczyzn i kobiet, co strasznie mi się podoba. Sikhowie wierzą w trzy podstawowe zasady: medytowanie nad istnieniem Boga (modlitwa), zarabianie na życie w uczciwy sposób (pracowitość), a także dzielenie się owocami pracy z innymi (dobroczynność).

SIGH POMAGA KAŻDEMU

To właśnie dobroczynność tak bardzo spodobała mi się w Sikhach. Widziałam ją na własne oczy w Indiach. Gdy odwiedzałam ich świątynię w Delhi zwaną gurdwara zauważyłam sporą grupę ludzi siedzącą z boku świątyni, jakby na coś czekali. Okazało się, że to pielgrzymi i potrzebujący, którzy oczekują na posiłek. Świątynia codziennie wydaje posiłki dla biednych i zaangażowani są w tę pracę wszyscy. Przy każdej gurdwarze buduje się ogromne kuchnie i miejsca, gdzie ludzie jedzą to co ochotnicy im ugotowali. Każdy może wejść do kuchni i obserwować proces przygotowywania darmowych posiłków, ale także może włączyć się w działanie i bezinteresownie pomóc drugiej osobie. Obserwowałam ludzi, którzy przychodzili nawet z dziećmi i dołączali się do przygotowywania ciasta czy wałkowania olbrzymich ilości placków roti. Posiłek otrzyma każdy, kto tego potrzebuje i nie liczy się tu wyznanie czy pochodzenie. Do gurdwary może przyjść każdy i każdy otrzyma wsparcie. O odpowiedniej porze oczekujący są wpuszczani do olbrzymiej sali jadalnej, myją ręce, siadają po turecku na podłodze i cierpliwie czekają na jedzenie. Pomiędzy ludźmi chodzi Sikh z olbrzymim garem i chochlą i nalewa każdemu zupę  z soczewicy, a kolejny rozdaje gorące placki roti. Kuchnia wspólnoty jest symbolem równości i braterstwa. Uwierzcie mi – to robi wrażenie. Aż miałam ciarki na plecach.

DLA SIKHA WSZYSCY SĄ RÓWNI

Równość ma dla Sikhów ogromne znaczenie. Ich religia odrzuca wszystkie rozróżnienia ze względu na kastę, wyznanie, płeć, kolor, rasę lub pochodzenie narodowe. Wszyscy są równi i powinni być równo traktowani. Dla Sikhów Boga nie można znaleźć w izolacji ani przez wyrzeczenie się świata, ale osiąga się go jako aktywnego członka rodziny i członka własnej społeczności.

SIKHIZM UZNAJE RÓWNOŚĆ KOBIET I MĘŻCZYZN

Ciekawe jest traktowanie kobiet przez Sikhów. Wiara sikhijska uznaje kobiety jako równe mężczyznom, a Boga definiuje jako neutralnego płciowo. To jedna z niewielu religii świata, które to czynią. W gurdwara lub w społeczności sikhijskiej nie ma żadnej czynności, która jest dozwolona dla mężczyzny, ale nie jest dozwolona dla kobiety. Nie ma żadnej funkcji religijnej, która uniemożliwiałaby kobietom podjęcie jej w dowolnym momencie.

SIKH CIĘŻKO PRACUJE

Sikhizm jest religią praktyczną, a Sikhowie to ludzie pragmatyczni. W ich społeczności nacisk kładziony jest na prowadzenie pracowitego, udanego życia i docenia się bardzo osiągnięcia i sukcesy innych. A ludzie ci naprawdę dzięki swojej edukacji i pracowitości potrafią wypracować sobie bardzo udane życie i wysoki status społeczny. Jednak  cały czas pamiętają o innych, o potrzebujących i wspierają ich jak tylko potrafią. Ważna jest także współpraca na rzecz pokoju i harmonii na świecie.

Jeśli spotkasz Sikha na ulicy (w Polsce mieszka ich już 5 tysięcy) przypomnij sobie ten wpis i uśmiechnij się. Sikhowie to pokojowo nastawieni ludzie, którzy są bardzo tolerancyjni, uczciwi i mili.

Dowiedz się więcej

TONIk do twarzy

Tajemnice Toników do Twarzy: Klucz do Pięknej Skóry Toniki do twarzy to znany od lat element rutyny pielęgnacyjnej, który często nie otrzymuje...

czytaj dalej
TAJLANDIA i SONGRAN

TAJLANDIA i SONGRAN

Tajski Nowy Rok, Songkran, obchodzony jest 13 kwietnia. Znany jest przede wszystkim z Festiwalu Wody, gdzie ludzie obrzucają się wodą na ulicach, co...

czytaj dalej
KOREAŃSKI NOWY ROK

KOREAŃSKI NOWY ROK

Koreański Nowy Rok Seollal, również obchodzony jest według kalendarza księżycowego. To czas pełen unikatowych tradycji i obyczajów, które...

czytaj dalej
Twój koszyk0
Kontynuuj zakupy